Projekt dr Justyny Łukaszewskiej-Bezulskiej dofinansowany w konkursie na projekty badawcze CESS
11 10 2024
Projekt dr Justyny Łukaszewskiej-Bezulskiej z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych „Znaczenie korzystania z mediów społecznościowych przez przebywających w Polsce imigrantów z Ukrainy z perspektywy teorii integracji relacyjnej” otrzymał dofinansowanie w konkursie na projekty badawcze w Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych.
Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 80 000,00 zł.
Celem projektu jest zbadanie w oparciu o teorię integracji relacyjnej, jak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na integrację różnych grup ukraińskich imigrantów w Polsce. Zostaną w nim porównane działania online i offline trzech grup imigrantów: migrantów zarobkowych, uchodźców wojennych bez doświadczenia migracyjnego i uchodźców wojennych z doświadczeniem migracyjnym.
Projekt ma trzy cele badawcze: zbadanie i opisanie sposobów i form korzystania z mediów społecznościowych przez ukraińskich imigrantów mieszkających w Polsce, ocenę, w jaki sposób korzystanie z mediów społecznościowych przez imigrantów i nie-imigrantów może wpłynąć na ich proces wzajemnej integracji oraz zbadanie związku między działaniami migrantów w mediach społecznościowych a ich zachowaniami i postawami w świecie rzeczywistym. Projekt ma odpowiedzieć na trzy główne pytania: Jaka jest charakterystyka korzystania z mediów społecznościowych przez różne grupy ukraińskich imigrantów, np. poziom ich aktywności, sieć kontaktów, tematy, którymi się interesują, zaufanie do różnych źródeł informacji? Jak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na integrację imigrantów i nie- imigrantów? Jakie są relacje pomiędzy aktywnością migrantów i nie-imigrantów online i offline z punktu widzenia ich integracji?
Badania zostaną zrealizowane w Polsce z udziałem ukraińskich imigrantów i będą skupiać się na analizie aktywności użytkowników Internetu na dwóch portalach społecznościowych: Facebook i Telegram. Projekt opiera się na triangulacji ilościowych i jakościowych metod badawczych. Jego realizacja przyczyni się do rozwoju teoretycznych koncepcji diaspor cyfrowych i integracji relacyjnej, pokazując, w jaki sposób media społecznościowe mogą ułatwiać lub utrudniać tworzenie więzi transnarodowych oraz integrację migrantów i nie-migrantów. Projekt dostarczy nowej i cennej wiedzy, która może pomóc decydentom i praktykom pracującym ze społecznościami migrantów.