Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Projekt dr Anity Brzozowskiej dofinansowany w konkursie na projekty badawcze CESS

Projekt dr Anity Brzozowskiej z Ośrodka Badań nad Migracjami „Aspiracje młodych migrantów z Ukrainy w czasach ultraniepewności” otrzymał dofinansowanie w konkursie na projekty badawcze w Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 74 659,00 zł.

Aspiracje młodych migrantów z Ukrainy w czasach ultraniepewności Bezprecedensowa skala migracji osób uciekających przed wojną od pierwszych dni pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę przykuwa wzmożoną uwagę badaczy i decydentów, tworząc nowe wyzwania społeczne, gospodarcze i polityczne. Dotychczas zrealizowane badania koncentrowały się głównie na doświadczeniach migrantów i migrantek na polskim rynku pracy, systemie edukacji i uczniach z Ukrainy oraz analizach wsparcia udzielonego przez polskie społeczeństwo, państwo oraz diasporę. Niewiele uwagi natomiast poświęca się młodym dorosłym, którzy wkraczają w dorosłe życie lub znajdują się na początkowym etapie kariery zawodowej w warunkach wielopoziomowej niepewności zarówno w odniesieniu do kraju pochodzenia (trudny do przewidzenia rozwój sytuacji w Ukrainie w kontekście trwającego konfliktu zbrojnego i możliwości rozpoczęcia odbudowy kraju), jak i kraju przyjmującego (brak kompleksowej i spójnej polityki migracyjnej w Polsce, zapowiedzi ograniczenia lub zakończenia pomocy dla uchodźców oraz zmieniające się postawy społeczne, w tym wzrost nastrojów antyukraińskich). Celem projektu jest uzupełnienie tej luki w wiedzy poprzez pogłębione zrozumienie mechanizmów związanych z powstawaniem i ewolucją aspiracji młodych migrantów i migrantek (w wieku 18-35 lat) z Ukrainy oraz planowaniem i podejmowaniem przez nich decyzji dotyczących mobilności (przestrzennej i społecznej). W toku badania jakościowego, którego podstawą będą indywidualne wywiady pogłębione, chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób jednostki konstruują wizje przyszłości pod wpływem norm społecznych i kulturowych, wcześniejszych doświadczeń i uwarunkowań strukturalnych w kraju pochodzenia i w potencjalnych krajach docelowych. Będziemy poszukiwać także odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu pełnoskalowego konfliktu zbrojnego w Ukrainie na aspiracje migrantów i migrantek, oraz podejmiemy próbę zidentyfikowania trudności w realizacji ich aspiracji. Ponadto analizie poddane zostaną zasoby (takie jak kapitał ekonomiczny i społeczny), jakimi dysponują młodzi ludzie, realizując swoje projekty migracyjne. Badanie zostanie zrealizowane w ujęciu dynamicznym i porównawczym (migranci przymusowi, którzy przyjechali do Polski po 24.02.2022 r. vs migranci, którzy przyjechali do Polski przed pełnoskalową wojną w Ukrainie) poprzez analizę trajektorii biograficznych w kontekście niestabilności geopolitycznej i niepewności instytucjonalnej.